Diskusia na tému Post COVID-19 príznaky u športovcov.

27.02.2021

TLAČOVÁ SPRÁVA Národného športového centra: 

Post COVID-19 u športovcov 

Kedy prinesú slovenskí športovci nové medaily? 

Livestream na tému Post COVID-19 príznaky u športovcov vysielame na FB Národného športového centra už 3. marca 2021 o 19-tej hodine. MÁTE RADI ŠPORT a PREKONALI STE OCHORENIE COVID-19? Beháte? Cvičíte doma? Ste profesionálny športovec ? Nezáleží na tom, či ste amatér, profesionál, dospelý alebo dieťa. V časoch "covidových" sa treba pripraviť na nové začiatky. Tie nemusia byť jednoduché. Ak ste už ochorenie COVID-19 prekonali, alebo vás len straší, pripojte sa na livestream 3. marca 2021 o 19-tej na tomto linku:  facebook.com/narodnesportovecentrum. Prinášame Vám v ňom prvý zo série pripravovaných nadčasových vzdelávacích programov, ktorý poukáže na vážnosť situácie v pandemických časoch, kedy sú športovci výrazne ohrození zdravotnými post COVID-19 ťažkosťami. Rovnako ohrozené sú aj súťaže a športové podujatia - limitovanými športovými výkonmi. Únava, bolesti svalov a kĺbov, zadýchavanie sa už pri menšej námahe, riziko zápalu srdca či náhlej smrti športovca - aj toto sú možné riziká a príznaky, ktoré niekedy pretrvávajú aj dlhé mesiace. Športovú obec chceme postupne informovať o tom, ako správne trénovať, ako predchádzať rizikovým stavom a ako sa čo najrýchlejšie dostať znova k vrcholovým výkonom. Prevencia, diagnostika, správne načasovaný tréningový proces a liečba budú prioritami tohto podujatia. Predstavíme Vám post COVID-19 dotazník, ktorí vyplnia tisíce športovcov. Amatérskych aj registrovaných. Na základe digitalizovaných dát budeme vedieť predpovedať ďalší vývoj výkonnosti u registrovaných športovcov a navrhneme ďalšie intervencie. 

Hosťami prvého livestreamu budú: 

 Primárka MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., ktorá sa dlhé roky venuje športovcom 

 Primár a zástupca prednostu COVID Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky LF SZU a UN Bratislava MUDr. Štefan Laššán, PhD, MPH. 

 Mgr. Ivan Husár, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu 

 Ing. Vladimír Baluška, riaditeľ Národného športového centra Spoločne tak predstavia nový unikátny projekt, ktorý má ambíciu systematického vzdelávania laikov aj profesionálov všetkých vekových kategórií.