Hádzaná je emotívny, kontaktný, kreatívny a  adrenalínový šport s množstvom gólov - ste pripravení na zábavu?

Základné pravidlá hádzanej

Hádzaná je kolektívna loptová hra, v ktorej hrajú proti sebe dva tímy po 7 hráčov (6+1 brankár), pričom sa pokúšajú streliť gól do bránky tímu súpera. Loptu je možné chytať, hádzať, driblovať s ňou, pričom sú povolené 3 kroky s loptou v držaní. Vyhráva tím, ktorý dá viac gólov.

Súčasná hádzaná sa hrá zväčša v interiéri a existuje aj forma plážovej hádzanej. Hra je rýchla, dynamická, kontaktná a padá v nej mnoho gólov.  Kontakt je povolený ale má prísne pravidlá. Akýkoľvek kontakt, zboku alebo zozadu je považovaný za nebezpečný a je trestaný.

Hracia plocha je 40 metrov dlhý a 20 metrov široký obdĺžnik, zložený z dvoch bránkovísk a hracieho poľa.

Pred oboma bránami je bránkovisko. Bránkovisko je do hracieho poľa ohraničené čiarou bránkoviska (6 - metrová čiara). Čiara voľného hodu (9 - metrová čiara) je prerušovaná čiara vedená súbežne s čiarou bránkoviska vo vzdialenosti 3 metrov od jej vonkajšieho okraja. Čiara 7-metrového hodu je 1 meter dlhá čiara priamo pred bránkou.

Normálny hrací čas pre družstvá s hráčmi od 16 rokov je 2x30 minút. Polčasová prestávka trvá zvyčajne 10 minút. Normálny hrací čas pre družstvá mládeže vo vekovej kategórii od 12 do 16 rokov je 2x25 minút a vo vekovej kategórii od 8 do 12 rokov je 2x20 minút. V oboch kategóriách je polčasová prestávka zvyčajne 10 minút. V prípravke sa hrací čas môže meniť.

Tím je zložený zo 14 hráčov. Na hracej ploche sa v hre z jedného družstva môže súčasne nachádzať najviac 7 hráčov. Ostatní hráči sú striedajúci.

Striedajúci hráči môžu kedykoľvek a opakovane počas zápasu, bez ohlásenia sa časomeračovi alebo zapisovateľovi nastúpiť do hry na hracej ploche vtedy, keď ich spoluhráči, ktorých striedajú, hraciu plochu už opustili.

Video s vysvetlením pravidiel nájdete nižšie

Základné pravidlá minihádzanej

Minihádzaná sa hrá vo veku detí prvého stupňa základnej školy. Cieľom je získať základné pohybové návyky a naučiť sa základné individuálne činnosti jednotlivca.